Obecnie spadkobiercy – po osobach będących właścicielami akcji czy udziałów w spółkach – dokonując sprzedaży odziedziczonych walorów – pozostają w dość niekomfortowej podatkowo sytuacji.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawierają bowiem w tym zakresie jeden przepis, zgodnie z którym dochód ze sprzedaży w/w walorów jest zwolniony od opodatkowania tylko w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn. Tymczasem spadkobiercy lub obdarowani (bo tych ostatnich także obejmuje w/w przepis) przez osoby zaliczane do pierwszej grupy podatkowej w ogóle mogą nie płacić podatku do spadków i darowizn przy takim nabyciu, na co zezwalają przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn. Konsekwentnie może być zatem tak, że podatek przy sprzedaży (wg. stawki 19%) będzie musiał zostać zapłacony od całej wartości przychodu.
Tymczasem, w ostatnim okresie czasu grupa posłów PO złożyła do Sejmu poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 6 marca 2013 r. wprowadzający „sukcesję” kosztów uzyskania przychodów poniesionych na nabycie lub objęcie /w walorów przez spadkodawcę.
W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych pojawić się bowiem ma jasny zapis art. 22 ust. 1m), który określał będzie, iż kosztami uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów/wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną i innych papierów wartościowych, nabytych przez podatnika w drodze dziedziczenia są wydatki poniesione przez spadkodawcę na nabycie tych praw majątkowych. Innymi słowy, spadkobierca dokonując zbycia udziałów w spółce, akcji, certyfikatów inwestycyjnych i innych papierów wartościowych uzyskałby tym samym możliwość pomniejszenia przychodu do opodatkowania o koszty uzyskania które zostały poniesione w przeszłości przez spadkodawcę. Zasada ta nie będzie miała jednak, zgodnie z zapisami projektu ustawy – zastosowania do darowanych udziałów czy papierów wartościowych, gdzie nadal pozostanie jedynie możliwość odliczenia zapłaconego podatku od spadków i darowizn.
Poza pytaniem o zasadność różnicowania sytuacji podatkowej spadkobierców i obdarowanych, powstaje oczywiście kwestia ile z tych zapisów i czy w ogóle – stanie się obowiązującym prawem. W świetle ostatnich działań Ministerstwa Finansów, które wprost zmierza do zwiększenia dochodów budżetowych poprzez uszczelnianie systemu podatkowego, można mieć duże wątpliwości, czy coś z tego wszystkiego będzie. Ale może nie bądźmy pesymistami, przecież wreszcie przyszła wiosna……….
Małgorzata Gach