Projekt ustawy opodatkowującej CIT spółki komandytowe i komandytowo akcyjne już w Sejmie! Zmiany od 1.01.2014

sejmDo sejmu trafił już rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym. Wielokrotnie już pisaliśmy o założeniach do tego projektu, niestety nasze komentarze były mało pochlebne.

Projekt dotyczy objęcia spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób prawnych – w aktualnym stanie prawnym podatnikami podatku dochodowego są wspólnoty tych spółek.  Pierwsze czytanie wyznaczono na obrady 50 posiedzenia sejmy, które odbędą się w dniach 25-27 września.

Druk sejmowy zawierający projekt ustawy zamieszczamy tutaj oraz tutaj. 

Przy okazji zapraszam do lektury uzasadnienia projektu. Można się przekonać, jak  zabawnie ustawodawca może argumentować zwiększenie fiskalnych obciążeń – a proszę oto fragment uzasadnienia:

„Przesłanką przyjętego w projekcie kierunku regulacji jest dążenie do zapewnienia pełniejszej realizacji, wywodzonej z art. 84 Konstytucji RP, zasady sprawiedliwości podatkowej w zakresie związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej”. Po więcej takich kwiatków zapraszam tutaj

Będziemy obserwować dalszy rozwój wypadków :)

 

Joanna Mizińska

Prześlij komentarz

  

  

  


6 − trzy =