Prowadzisz jednoosobową działalność – możesz się przekształcić ! Co trzeba zrobić ?

Aby przekształcić działalność gospodarczą w spółkę kapitałową, przedsiębiorca musi podjąć pewne czynności formalnoprawne. Pamiętajmy, że dokumentacja musi odpowiadać wymogom stawianym przez przepisy , tak by proces ten przebiegł możliwie szybko i bez zakłóceń. Choć pamiętajmy – nawet udział prawnika nie gwarantuje nam, że żaden  z urzędów lub instytucji nie będzie rzucać nam kłód pod nogi – znajomość przepisów prawa w naszym kraju, jak uczy doświadczenie, czasami jest znikoma.

Ale do rzeczy.

Aby przekształcić jednoosobową działalność, konieczne są następujące kroki: 

1)                  sporządzenie Planu przekształcenia

Plan przekształcenia przedsiębiorcy sporządza się w formie aktu notarialnego. Plan przekształcenia przedsiębiorcy powinien zawierać co najmniej ustalenie wartości bilansowej majątku przedsiębiorcy przekształcanego na określony dzień w miesiącu poprzedzającym sporządzenie planu przekształcenia przedsiębiorcy. Wymaga to zatem przygotowania przez przedsiębiorcę jednoosobowego sprawozdania finansowego na dzień przypadający w miesiącu poprzedzającym miesiąc w którym sporządzony zostanie Plan przekształcenia. Czyli np. jeśli Plan przekształcenia ma być sporządzony w miesiącu maju, sprawozdanie finansowe musi być przygotowane na datę kwietniową (najczęściej praktycznie na pierwszy lub ostatni dzień takiego miesiąca).       

Zgodnie z przepisami K.s.h. do planu przekształcenia należy dołączyć: 1) projekt oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy; 2) projekt aktu założycielskiego (statutu); 3) wycenę składników majątku (aktywów i pasywów) przedsiębiorcy przekształcanego; 4) sprawozdanie finansowe sporządzone dla celów przekształcenia na dzień, o którym mowa wyżej.

Pamiętajmy, że plan przekształcenia jest badany przez biegłego rewidenta powołanego przez sąd. Ewentualne niedociągnięcia w tym zakresie będą nas kosztować co najmniej przedłużenie całej procedury !

2)                  wystąpienie przez przedsiębiorcę do sądu rejestrowego o wyznaczenie biegłego rewidenta do zbadania w/w Planu przekształcenia,

3)                  wydanie przez wyznaczonego przez sąd rejestrowy biegłego rewidenta opinii na temat poprawności i rzetelności Planu przekształcenia

to ważny punkt, gdzie może pojawić się szereg problemów, dlatego warto pochylić się i skrupulatnie przygotować tę dokumentację;

4)                  złożenie przez przedsiębiorcę jednoosobowego w formie aktu notarialnego oświadczenia o przekształceniu w spółkę kapitałowa, np. spółkę z o.o.

Po zbadaniu planu przekształcenia przez biegłego, przedsiębiorca winien udać się do notariusza i złożyć oświadczenie o przekształceniu w spółkę  kapitałową. Takie oświadczenie powinno zostać złożone w formie aktu notarialnego i określać co najmniej:

  • typ spółki, w jaki zostaje przekształcony przedsiębiorca;
  • wysokość kapitału zakładowego;
  • zakres praw przyznanych osobiście przedsiębiorcy przekształcanemu jako wspólnikowi albo akcjonariuszowi spółki przekształconej, jeżeli przyznanie takich praw jest przewidziane;
  • nazwiska i imiona członków zarządu spółki przekształconej.

Dodatkowo konieczne jest przyjęcie także w formie aktu notarialnego aktu założycielskiego spółki z o.o.  

5)                  rejestracja spółki w KRS

Kolejny krok to rejestracja takiej spółki. W tym celu konieczne jest złożenie przez wszystkich członków zarządu spółki przekształconej wniosku do sadu rejestrowego o wpis spółki z o.o. do rejestru.  

6)                  dokonanie ogłoszenia o przekształceniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym

 

Wpis spółki z o.o. do rejestru – powodować winien automatyczne wykreślenie przedsiębiorcy jednoosobowego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Pamiętajmy jednak – jak uczy nasze doświadczenie – że kwestii tej trzeba pilnować !

Zdarza się bowiem, że od czasu wpisu przekształcenia do KRS działalność „tkwi” w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej miesiącami. Trzymajmy  zatem  rękę na pulsie i pilnujmy, czy faktycznie doszło do tego wykreślenia. Wykreślenie wymaga wydania decyzji – jeśli więc takiej decyzji nie otrzymaliśmy, zapewne do wykreślenia jeszcze nie doszło !

Podobnie, mimo, że przy rejestracji spółki składa się do organów skarbowych odpowiednie zgłoszenie identyfikacyjne, to często zdarza się, że wydziały zajmujące się jednoosobowymi działalnościami gospodarczymi nie uzyskują informacji o takim przekształceniu w spółki kapitałowe. Warto więc złożyć odrębnie i już samodzielnie stosowne informacje do urzędów skarbowych.

 

Joanna Mizińska

 

Prześlij komentarz

  

  

  


pięć − 1 =