zyski niepodzielone Archives - Biznes i Prawo

Co można zrobić jeszcze w tym roku – przed zmianą przepisów ustaw o podatkach dochodowych – cz. I PRZEKSZTAŁCENIE

taxJuż od sierpnia 2012 r. Ministerstwo Finansów usiłuje wprowadzić dość istotne zmiany do ustaw o podatkach dochodowych. Istnieje przy tym realne ryzyko, że znakomita większość tych zmian wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.

Powszechnie znana jest np. propozycja zrównania pod względem podatkowym spółek komandytowo-akcyjnych oraz komandytowych ze spółkami kapitałowymi.

Jeśli tak się stanie posiadanie tego typu podmiotów przestanie być generalnie atrakcyjne podatkowo. Spodziewać się można, że dotychczasowi wspólnicy postanowią dokonać przekształcenia tego typu podmiotów bądź w spółki kapitałowe (sp. z o.o. lub akcyjną), bądź też np. w spółki osobowe tj. jawną.

W tym kontekście warto zadać sobie pytanie czy jeszcze w tym roku nie należałoby przekształcić takie spółki w inną spółkę osobową ? Jest to tym bardziej istotne, że zostało niewiele czasu ….

Niepodzielone zyski – teraz i w zamyśle Ministerstwa Finansów

TAXOd roku 2009 roku – tj. od wejścia z życie nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych, które miały na celu zniechęcenie podatników do przekształcania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółek akcyjnych w spółki osobowe – kwestią kluczową pozostawała definicja tzw. zysków niepodzielonych. Przekształcenia takie były o tyle popularne, że pozwalały na stosunkowo prostą optymalizację podatkową umożliwiającą przejście z poziomu spółki kapitałowej podlegającej, w uproszczeniu, podwójnemu opodatkowaniu (raz opodatkowany był dochód takiej spółki, drugi raz natomiast kwoty wypłacane jej wspólnikom), na poziom spółki osobowej, gdzie dochód rozpoznawany był i opodatkowany jedynie na poziomie wspólników tej spółki. 

Dla przypomnienia przepis w odniesieniu np. do wspólników osób fizycznych (analogiczna regulacja obowiązywała także w zakresie wspólników – osób prawnych) obowiązujący od dnia 1 stycznia 2009 r. wskazywał, że „Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także (…) 8) wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przychód określa się na dzień przekształcenia” (art. 24 ust. 5 pkt. 8) u.p.d.f. oraz art. 10 ust. 1 pkt. 8) u.p.dp.).

Uwzględniając takie brzmienie przepisów oraz powołując się na treść uzasadnienia do ustawy wprowadzającej w/w regulację, organy podatkowe wychodziły z założenia, że w przypadku takiego przekształcenia opodatkowaniu podlegają także kwoty zapisane na kapitale zapasowym czy rezerwowym przekształcanej spółki kapitałowej.  

czytaj dalej …